In memoriam

Tu mi nedá nespomenúť Brixiho dávneho predchodcu, vysneného a milovaného zlatého kokršpaniela Cirusa Hajary, ktorému sme hovorili Bukšo. 

Bola som študentkou 1. ročníka VŠ, keď sa mi podarilo presvedčiť rodičov, aby mi dovolili mať psa. Keďže v tom čase sme o internete nechyrovali, hľadanie šteniatka bola oveľa komplikovanejšie a zdĺhavejšie ako dnes. Rozposlala som množstvo listov do chovateľských skupín, obtelefonovala veľa chovateľov, kým som našla pána Hasmandu, ktorý mal nepredané 4 šteňatá zlatých kokrov. Vlastne to už ani neboli šteniatka, mali už temer 7 mesiacov. Slovo dalo slovo a ja som sedela vo vlaku do Ostravy, kde ma na stanici čakala biela škodovka 105 a pani mi z auta vybrala chlpatého zlatého kokríka. Odovzdala mi očkovací preukaz a rodokmeň, ja som jej podala peniaze, v rukách som držala vodítko a sledovala zadné svetlá auta. Nuž, aj tak sa dajú predávať psy. Mne to však vtedy nevadilo, bola som prešťastná, že HO konečne mám. Vlastného psa. Kým mi šiel vlak späť do Košíc, s Bukšom, plachým a vystrašeným pubertiakom na vodítku, sme sa prechádzali po parku a zoznamovali sa. Chudák, všetko videl prvýkrát, žil si spokojne so súrodencami a mamou na samote pri lese (vraj). Ale cestu vlakom sme zmákli, aj mestský autobus. Doma boli prekvapení, že je pes už väčší, nie malé šteňa, ale získal si ich aj tak. Kým si úplne zvykol, dostalo zabrať zopár topánok, časopisov, ale nakoniec pochopil, že doobeda sa má spať a čakať, kým príde panička domov a bude sa mu naplno venovať.

Zažila som s ním nádherné roky, bol super parťákom. Chodievali sme na túry, dovolenky, bol maskotom firemných akcií, miláčikom detí. 

 

 

 

 

 

 

Zvládli sme časom výstavy, absolvovali sme (ako úplní začiatočníci) aj Lesné skúšky malých plemien a Bukšo sa stal oficiálne chovným psom. Niektorým slovenským kokríkom možno v rodokmeni ešte svieti meno Cirus Hajary.

Žilo sa nám spolu dobre, osamostatnili sme sa, 2x presťahovali, až do marca 1998, keď doplatil na typickú kokriu pažravosť a zlomyselnosť ľudí, a uhynul na otravu jedom na potkany. 

 

Viem, že s ďalšími psími členmi rodiny (najdúch Beny, jazvečík Hessy) a kamarátmi (briard Batt, kríženec Bobo) šantí na pláňach za Dúhovým mostom.